,,Svět je nádherná kniha,ale nemá cenu pro toho,kdo v ní neumí číst."

Paulo Coelho: Veronika se rozhodla zemřít

11. března 2017 v 20:06 | Kristýna Mendlová |  Knižní recenze

,,Myšlenky se vám budou vracet, ale zkuste je odsunout. Máte dvě možnosti: ovládnout svou mysl, nebo se nechat myslí ovládnout. Druhou alternativu už jste prožili - nechali jste se vést strachem, neurózami, nejistotou - protože člověk má tento sklon k sebeničení.

Název knihy: Veronika se rozhodla zemřít
Autor: Paulo Coelho
Rok vydání: 2000
Nakladatelství: Argo

Příběh, který vypráví tento román je jeden z těch, které jsem si vybrala podle názvu. Jak už vypovídá samotný název knihy, mladá Slovinka Veronika se rozhodla spáchat sebevraždu.
...

V životě jí nic nechybělo. Měla přátele, práci, milující rodiče. Avšak ten stálý stereotypní způsob života, ve kterém již poznala klady i zápory života ji omrzel. Nic nového ji vyjma stáří a samoty potkat nemohlo. Neměla pro co žít. Cítila se jen jako bezvýznamná součást Slovinska a světa, který ani netušil, kde Slovinsko leží. Zbytečná.

Jenže její poklidný způsob odchodu jí nevyjde a ze spárů smrti se ji podaří zachránit. Veronika je tak převezena do proslulého blázince ve Villete.
Všechna rozhodnutí však mají své následky. Způsobila si předávkováním těžkou poruchu srdce a lékaři jí dávají jen pár týdnů života. Nakonec tedy uspěla, nebo ne?

Veronika se vždy snažila dělat to, co se od ní očekávalo. Nikdy neměla odvahu řídit se tím, co sama chtěla. Najednou však nezbylo nic jiného, než přítomnost.A čekání na smrt.

Ve Villete se setkává s mnoha lidmi, z nichž každý má svůj důvod proč tam je. Postupem pobytu se ve Veronice cosi zlomí a probouzí se v ní pocit, že sebevražda byla chyba.

...
Tato kniha mi zpočátku nepřišla nijak extra zvláštní a zklamala tak má očekávání. Text byl zpočátku nudný a na můj vkus zdlouhavý. Chtěla jsem ji odložit a nechat ji být.
Ale vydržela jsem a postupem času jsem se víc a víc vžívala do role hlavní hrdinky.

Kdo z vás by chtěl čekat na smrt s vědomím, že zemřete a přesto si nemoct určit kdy?
A nakonec, po tom všem, nalézt touhu i důvod žít a vědět, že stejně zemřete? Vlastní vinou?

Možná jen málokdo dokáže pochopit, proč se vlastně Veronika rozhodla zabít. Vždyť přece měla ,,vše". Tak relativní pojem.
Potřeba být užitečný a mít ve svém životě nějaký cíl je, alespoň podle mě, zásadní. K čemu vám je život, když je naprosto zbytečný?

Tato tenká knížka mi dala zpočátku zabrat. Ale nelituji toho, že jsem se do ní pustila a přečetla ji.
Děj se může zdát na první pohled jako jednoduchý, ale věřte mi, že se v ní skrývá cosi, co donutí člověka zamyslet se nad vším. Přehodnotit svůj život a možná i samotný přístup k němu.
Knihu hodnotím jako velmi dobrou. Snad jen kvůli pár nudným částem jí uděluji 4 hvězdičky z 5ti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Knihomolka Knihomolka | Web | 12. března 2017 v 9:36 | Reagovat

Hezká recenze. Na něco od tohoto autora se také chystám, zatím ale nebyla příležitost.. Snad to brzy napravím. Měj se krásně :)

2 Angela Angela | Web | 14. března 2017 v 18:04 | Reagovat

Knížku jsem četla a hodně se mi líbila, donutí člověka přemýšlet. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama